EGR İPTALİ

Ecubest ile farkı hissedin

EGR iptali tıkanık valfin temizlikten sonra bile eski randıman vermeyince ya da arızalanan valfin değişimi için istenen yüksek fiyata alternatif olarak yaptırılır. Bu iki sebep dışında aracından her zaman tam performans isteyen kullanıcılarda EGR iptali yaptırabilir, EGR valfi sürekli kapalı olacağı için her zaman motorlarından tam performans alacaklardır.

Egr iptali nedir

EGR sistemi bilhassa bir takım oto endüstri atölyelerinde motorun gücünü törpüleyen bir sistem gibi anlatılabilmektedir. Ancak bu sistem ekseriyetle düşük ve orta motor devirleri ve sabit hızlarda devrededir. Aracın marka ve modeline göre değişmek üzere tam gaz vaziyetinde devre dışı kalabilmektedir. Başka bir deyişle yüksek güce ihtiyaç olduğu vakit motor beyni sistemi kapatır. Netice olarak performansı törpüleyen ehemmiyetli bir tesiri bulunmamaktadır. Diğer taraftan performansı yüksek kullanımlar için bu valfin iptal edilmesi yarar sağlayabilir. Ancak yapılan bu işlemin yazılım ile desteklenmesi de koşuldur. Motor beyni valfin olmadığı şekilde tekrar programlanmalıdır.

Ancak bu işlemlerin yapılması hem emisyon değerlerinin hem de yakıt tüketiminin yükselmesine kapı aralayabilir. Bunun sonucu olarak aracın egzoz kontrolünden geçememe ihtimali vardır. Netice olarak özel uygulamalar da dahil EGR valfinin iptal edilmesinin netlikle yanlış olduğunu düşünüyoruz. Üreticiler oldukça değişik parametreyi dikkate alarak motoru en randımanlı çalışacağı şekilde tasarladıkları için bu sistem gereklidir. Ayrı olarak ülkemizde yeterli şuur oluşmamış olsa da hepimizin yaşadığı etrafa itibar etmek hem kendimiz hem de gelecek nesiller için ehemmiyet arz etmektedir.