Egr İptali

Ecubest ile farkı hissedin

Egr iptali

Egr iptali, araçlarındaki EGR valfinde sorun yaşayanların uygulayabilecekleri bir işlemdir. İngilizce ‘’ Exhaust Gas Recirculation’’ kelime grubunun kısaltması olan EGR, egzoz gazının soğutulmasını sağlayan sistemin adıdır. Nitrik oksit salımını düşüren parça, sistemde üretilen zararlı gazların azaltılmasını sağlar.

EGR valfi, oldukça pahalı bir parça olduğu için ya 2.el (çıkma) bir parçayla değişimi ya da iptal işlemi sıkça tercih edilmektedir. EGR arızasında ekonomik açıdan düşünüldüğünde iptal işlemi tercih edilen bir yöntemdir. Araca mekanik müdahale yoluyla ya da yazılımsal olarak yapılan uygulamayla EGR iptali yapılmaktadır.

EGR İptali Nasıl Yapılmalıdır?

egr iptali nasil yapilir

EGR iptali 2 şekilde yapılabilmektedir:

  1. Mekanik İptal: Mekanik müdahale ile EGR valfi işlev dışı bırakılır. Bu şekilde iptalde EGR valfi yerinden sökülmelidir. Bu müdahale uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Çünkü motor EGR varmış gibi işlevlerine devam etmektedir, bir süre sonra ciddi motor arızaları görülebilmektedir.
  2. Yazılım İptali: Birçok araç bakım firmasının verdiği bu işlemde EGR valfi yazılımsal komutla iptal edilmektedir. Aracın beyninden EGR sistemi silindikten sonra motor çalışmaya devam eder. Bu yöntem uzmanlar tarafından önerilmektedir. Araç beyninden EGR’yi tamamen silmek yaşanan ciddi motor arızalarının önüne geçer.

EGR Arızası Nasıl Anlaşılır?

EGR arızasının anlamak için birkaç işareti vardır. Aracınızda yaşadığınız şu durumlar EGR arızasını işaret edebilmektedir:

  1. Araç çekişinde düşüklük.
  2. Motor titremesi ve teklemesi.
  3. Motorda şiddetli sarsıntı.
  4. Motorun hiç çalışmaması.

EGR Valfi İptal Edilirse Ne Olur?

EGR valfi iptal edilirse motorun aldığı temiz hava miktarı artacaktır. EGR’nin iptali sonrası motor performansında artış görülür.

EGR valfindeki arıza motorda sıkışıklığa neden olduğu için iptal işleminden sonra motorda rahatlama görülmektedir.

EGR İptalinin Avantajları Nelerdir?

  • Aracın çekiş gücü yükselir.
  • Motorun aldığı temiz hava miktarı artar.
  • Motor egzoz elemanları çalışma düzeni içerisinde temizlenmelidir.

Dpf İptali ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayın.


EGR İptali Motora Zararlı Mıdır?

motora zararı yoktur; fakat iptal işleminin mekanik şekilde yapılması motorda hasarlara yol açabilmektedir. EGR iptalinin yazılımsal yöntemlerle yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Mekanik yollarla yapılan iptal işleminde araç beyni EGR arızasını göstermeye devam eder ve bir süre sonra araçta beyin açısından ciddi problemler yaşanabilmektedir. Yazılımsal iptal işleminde ise araç beyninde tanımlı olan EGR tamamen silinmelidir. Bu yöntemle araç EGR fonksiyonunu tanımaz ve sorunsuz şekilde aracınızı kullanabilirsiniz.


Wikipedia Egr İptali hakkındaki yazısını okumak için buraya tıklayın

× Bizimle İletişime Geçin.