Chip tuning-Araç Yazılım

Ecubest ile farkı hissedin

Chip tuning-Araç Yazılım

Chip tuning-Araç Yazılım denildiği zaman akla ilk gelen hızlı otomobiller olur. Keza bunun gelmesi normal olup, uygulamanın ilk olarak da amacı budur. Fabrikasyon araç üretimlerinde motor gelişiminden sorumlu mühendis takımları Ar-Ge çalışmalarını “sıfır sorun” prensibiyle sürdürürler. O yüzden üretim sürecindeki araçların güç kısımlarında belli bir sınır vardır.

Üretici, ünitelerin uzun süre ve sağlıklı kullanımları için en iyi güç aralığını belirlerler. Bu, aynı zamanda yakılan yakıtın da en iyi ortalamada olacağını gösteriyor. Son yıllarda adını daha fazla duyduğumuz “Chip tuning-Araç Yazılım” uygulaması, güç ve tork konusunda tatmin olmayanların başvurdukları bir şeydir.

Uzman kişilerce gerçekleşen chip tuning, araç ECU sistemlerine yapılan bir müdahaledir. Bilgisayarla yapılan işlemlerin iyi sonuçları olduğu gibi dikkat etmemiz gereken hususlar da vardır. Sizlere bu yazımızda motor gücü artırımı olarak da söyleyebileceğimiz chip tuning in nasıl yapıldığı, motorlara fayda ve zararları nelerdir onlardan bahsedeceğiz.

Chip Tuning Nedir?

Chip tuning-Araç Yazılım

Chip tuning-Araç Yazılımı, araç motor ECU (electronic control unite) sistemindeki yazılımın değiştirilerek yapılan güç artırım yöntemidir. Güç artırım uygulaması farklı amaçlar için de yapılabiliyor. Özellikle modifiye dünyasında çok uygulanır. Mesela spor aracının karoserini body kit uygulamaları ile agresif hale getiren bir kişi mutlaka chip tuning ile de motorundan daha fazla güç almak ister. Tabi bunun için aracının uygun olması gerekmektedir.

Chiptuning uygulamasıyla yalnızca motor gücü artırılmıyor! Motor gücünü istediğiniz oranda aşağıya da çekebiliyorsunuz. Yukarıda özellikle bu işin profesyonellerce yapılmasının daha iyi olacağını söylemiştik. Uygulama, aracın elektronik beyin kısmına girerek orada yapılacak değişimleri kapsadığı için risk de büyüktür.

Birçok kişi chiptuninge sıcak bakarken, bir kısım insan da tehlikeli ve gereksiz bir şey olduğunu savunur. Aslında nasıl uygulandığını anlattıktan sonra “fayda ve zararları” başlığımıza geldiğimizde chip tuningin mantığını daha iyi anlayacaksınız.

Chip tuning-Araç Yazılım (Remap) Araçlara Nasıl Uygulanır?

Chip tuning-Araç Yazılım Hangi Araca Uygulanır?

Chip tuning-Araç Yazılımı uygulamasının birçok ismi olduğu gibi remap da denilmektedir. Yani, ECU sistem düzenini yeniden şekillendirmek gibi algılayabiliriz. İşlemler için ilk önce aracımızın buna uygun olup olmadığını tespit ettirmemiz gerekir. Bazı motorlar bunu karşılayabilecek durumda olmamakta. İkinci aşamada aracın beyin kısmı , yazılımına girerek ekipmanın olması gerekir. O ekipmanların içeriği de bilgisayar ve soketten oluşmaktadır.

İlk önce soket ile pc birbirlerine bağlanır. Aracın standart verilerine bakılıp sonra dosya halinde dikkatli bir şekilde bilgiler kaydedilir. Kaydetme kısmı gerçekten önemlidir. Otomobilinizin ilk motor çıkış bilgileri burada kayıtlıdır. Uzmanlar dosyayı aldıktan sonra istediğiniz güç rakamlarını sizlere sunar.

Biraz sonra anlatacak olsak da; ne kadar fazla aracın normal kapasitesinden çok ps artırımı istersek, unutmayalım ki buna bağlantılı her şeyin de sarfiyatı çok olacaktır. Konuya dönüş yapacak olursak rakamlar belirlendikten sonra chip tuning uzmanı tamamen farklı bir dosyayı araca geri gönderir. Böylelikle yazılıma bağlı olan ps ve tork, artık yeni haliyle hizmet vermeye başlamaktadır.

Chip tuning-Araç Yazılım Uygulamasının Çeşitleri Nelerdir?

Remap işleminin farklı yolları vardır. Bazıları aynı amaca yönelik olurken bazıları tam tersine olur. Yukarıda sizlere chip tuningin bilinen yapılış yönteminden bahsettik. PC ve soket yardımı ile gerekli olan beygir artırım dosyaları eskileriyle değiştiriliyor.

Her zaman motor gücü artırımı olmaz. Yakıt tasarrufu için de insanlar chip tuning yazılımına başvururlar. Enjeksiyon sistemli motorlarımıza bir kutucuk yardımı ile de istenilen çalışmalar yapılır. İnternet çağında yaşadığımız için uzaktan bağlama yöntemleriyle de uygulama yapılabiliyor.

Ve bunu cep telefonlarımızdan kontrol edebilir şekle de getirilir. Mobil cihazlarımızda yüklü uygulama sayesinde tek basışla sizlere sunulan sürüş özelliklerini aktif edebiliyorsunuz. Yol durumunuza göre normal, spor veya yarış modu kullanımlarına imkan veriliyor.

Chip tuning-Araç Yazılım’ın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Chip tuning-Araç Yazılım

ECU programlarının değiştirilmesi yönünde iki farklı düşünce vardır. Bir kısım uygulamanın motor ömründen eksilteceğini düşünürken, bir diğer kısım ise aksine motor ömrünü uzatacağını söyler. Uzman kişilerce söylenen; Chip tuning-Araç Yazılımı işleminden normalden fazla bir güç istiyorsak, motorun sağlıklı çalışmasını engelleyecek şeylerin olabileceğini söylüyorlar. Mantık olarak baktığımızda ise 150 beygirle girdiğimiz otomobilimizi 300 beygire yakın yaparsak haliyle parçalar buna dayanmayacak ve motorumuz patlayacak!

Bu durumla karşılaşan yüzlerce insan vardır. Peki, gücümüzü %20 artırırsak ne olur? Fabrika üreticileri motorun ECU sistemini en uzun motor ömrüne göre ayarladıkları için üstüne gelecek her bir güç değişikliği üniteyi yıpratır.

Önce genel olarak aracımızın ECU bölgesinin dışında yapılan bir müdahalenin ne kadar riskli bir şey olduğunu idrak etmemiz gerek. Reklamlarda sıklıkla gördüğümüz “en ucuz Chip tuning-Araç Yazılımı bizde” gibi kelimelere inanmamamız gerekir. Bu iş uzmanlar tarafından hassas ve bilinçli şekilde yapılmaktadır. Çünkü araç beynine girildiği zaman elektronik anlamda kaç adet sistem yazılımı varsa hepsi aslında risk altında oluyor.

Chip tuning-Araç Yazılım Hangi Araca Uygulanır?

Chip tuning-Araç Yazılım

Araç Seçim ekranına gitmek için buraya tıklayın.


Chip tuning – Araç Yazılımı, benzinli veya dizel motorlara uygulanır. Ancak ünitelerde turbo desteği olması gerekmektedir. Fabrikanın sınırlı olarak bizlere sunduğu güçler turbo ile en uygun şekilde açığa çıkar. Yazılımda değişim olmadan önce, motorumuz bunu kaldırabilecek mi bakılması gerekir

Diğer türlü çalışma performansı zayıflayan, bitmiş bir turboya chip tuning yapılması sakıncalı olur. Keza piston, krank mili vb. hayati parçaların da tam randumanlı görevlerini yerine getiriyor olmalılar.

Sonuç olarak chip tuning için ne faydalı ne de zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcı deneyimleri hakkında bilgi topladığımızda, istenilen performansların alındığı ve yakıtta olumsuz bir durum olmadığı söyleniyor. Tabi ki bu belli sınır çizgilerinde yapıldığında!

olayı daha da farklı bir kısımda değerlendirecek olursak, normal bir sedan otomobilde yolculuk edecek kişi sayısı 5 adettir. Eğer ki aynı hacim içerisine 8 kişi sığdırmak isteyelim, sıkışıklık meydana gelecek ve yolcular nefes almakta zorlanacağız. İşte motorumuzdan verebileceğinin bir katı daha güç istersek, ünite bir süre sonra sıkışacak ve patlayacaktır.

Özellikle genç sürücüler arasında moda olmaya başlayan ve “yazılım attırmaz” diye tabir edilen chip tuning çalışması için, orijinal bir marka ürünleri tercih edilmelidir. Aslında orijinalliğinden kasıt uygulama sonrasında motor garantisi veren, sonradan aracın hiçbir dengesini bozulmayacak ve gerektiği yerde basit bir şekilde iptal edilebilecek araçlar seçilmelidir.


Wikipedia Chip tuning yazısı için buraya tıklayın.

× Bizimle İletişime Geçin.