DPF İPTALİ

Ecubest ile farkı hissedin

DPF iptali ile araçta ana 2 işlem yapılır. 1 tanesi motor (ECU) dan DPF parametrelerinin tamamen silinmesi. diğer işlem ise Egzozun içindeki filtrenin kırılması. ya da çıkartılıp yerine boş egzoz takılarak egzoz gazı motordan çıkış yaparken filtreye takılmasını önlemektir. Ecubest olarak bu işlemi İstanbul’daki ofisimizde sorunsuz şekilde gerçekleştirmekteyiz.

Aracınızın desteklediği protokole göre OBD üzerinden yada masa setinde. Beyin araçtan sökülerek masaya getirilir. ve içi açılır beyin dosyası okunarak. Dpf iptali ile alakalı parametreler silinir ve düzenlenmiş dosya ECU ya geri yazılır. Bu işlemden sonra egzoz içindeki filtre kırılarak yada boş bir sistem ile değiştirilerek egzoz gazının çıkışındaki filtrede iptal edilir. Bu yol ile aracınızdan dpf sistemi iptal olur. motor lambası yakmaz yada DPF yüzünden çekiş düşmesi. marş basmaması gibi sorunlar ortadan kalkar. Bu işlem tamamen güvenli bir işlemdir, aracın beynine ya da motor aksamına herhangi bir zarar vermez.

Enjektör Memeleri Rejenerasyon Anında Oluşan Yüksek Yakıt Basıncından Etkilenir. Aracınız Ne Kadar Çok Rejenerasyon Yaparsa Enjektör Memeleri O Kadar Hasar Görür. DPF İptali Sonrasında Aracınız Bir Daha Rejenerasyon Yapmaz. Bu Sayede Enjektör Ömrü Uzar.

Gerçekleşen Her Rejenerasyon İçin Yaklaşık 2 Litreden Fazla Mazot Harcanır. Eğer Aracınız Aktif Rejenerasyon Sistemini Açmışsa Araç Sürekli Olarak Rejenerasyon Yaptığı İçin Bu Miktar Çok Daha Yüksek Olur. Çünkü Aracınız Düzenli Olarak Rejenerasyon Yapar. DPF İptalinin Ardından Bir Daha Rejenerasyon Yapılmayacağı İçin Yakıt Tüketiminiz Düşer.

Aracınızın Rejenerasyon Anında Ürettiği Normalin Üzerindeki Isı, Motorun Çeşitli Bölümlerine Uzun Süre Maruz Kalırsa Hasar Verir. Hasar Gören Parçalar DPF’nin İptal Edilmesinin Ardından Aracın Dizel Partikül Filtresinden Yayılan Isılara Maruz Kalmayacağı İçin Ömürleri Uzamış Olur.

Bazı Araçlarda Rejenerasyon Anında Enjektörlerden Çıkan Fazla Mazot Piston Tepesinden Yağ Karteline Sızar. Motor Yağının Yükselmesi Yağın Kalitesini Düşürür. DPF İptalinin Ardından Yağ Yükselme Sorunu Tamamen Ortadan Kalkar.

DPF Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

DPF Kalibrasyon İşleminin Yapılabilmesi İçin Aracın Modeli Ve Markası Göz Önüne Alınır. Ardından Aracın Beyni Sökülerek Veya OBD2 Soketi Kullanılarak Beyin Sökülmeden Yapılır. Aracın Beyninin Sökülüp Sökülmemesinin Araç Sahibine Bir Zararı Yoktur. İptali Yapan Firmanın İhtiyaç Duyması Halinde Bazı Araç Modellerinde OBD2 Üzerinden Daha Kesin Ve Güvenli İşlem Yapabilmek Amacıyla Beyin Sökülebilir. Uygun Ekipmanlarla Aracın Elektronik Kontrol Ünitesi Okunur. Bu İşlem Yarım Saat İle 1 Saat Arası Sürer. Okunan Yazılım Sadece O Araca Özel Olarak Düzenlenir. Tespit Edilen Ve Aracın İleride Verebileceği Arıza Kodları Giderilir. Genelde Dizel DPF‘nin Doluluğunu Kontrol Eden Isı Sensörünün Ayarları Değiştirilerek Sanki DPF Sağlıklı Çalışıyormuş Gibi Gösterilir. Bazı Durumlarda Kontrol Mekanizması Komple Sökülür. Sonrasında Geliştirilmiş Yeni Yazılım Araca Yüklenir. Son Olarak Aracın Dizel Partikül Filtresi Yerinden Sökülür. Daha Sonra Kaynak Yerinden Açılıp İçi Boşaltılır Ve Yeniden Kaynatılır. Araç İçin Özel Bir Egsoz Borusu Seçilerek Araca Monte Edilir.