DPF İPTALİ

Ecubest ile farkı hissedin

DPF SİSTEMİ NEDİR NEDEN KULLANILIR?

Dizel motorlu tüm turboşarjlı araçların (havaya salınan zararlı NOx gazı filtre edilerek yakılarak daha zararsız bir gaz olarak salınması) emisyon gereksinimlerini karşılamak için egzoz sisteminde bulunan bir filtredir. Silisyum karbür (SIC), bir filtrenin etkisi altında egzoz gazında açığa çıkan zehirli gazı filtreler, böylece egzoz gazı daha az zehirli gaz yayar. Bu nedenle doğaya daha az zararlı gazlar salınır. Egzoz sistemi, motor devri ve araç çalışma süresi (yaklaşık 600-700 derece) gibi değişkenler tarafından ısıtılır ve filtrenin kendi kendini temizlemesini gerçekleştirmek için iç duman ve toz reaksiyonla yakılır. Kısa mesafeli sürüşlerde veya soğuk havalarda egzoz sistemi bazen filtreyi temizleme sıcaklığına ulaşamaz.Bu durumda dpf sıvısı dediğimiz sıvı filtre sistemine enjekte edilerek reaksiyon için gerekli olan ısı düşürülür, böylece reaksiyon için gerekli olan ısı düşürülür. filtre daha düşük bir sıcaklıkta temizlenebilir. Aslında araçlarda “dpf sıvısı azalır, partikül sıvısı azdır” görülür. , katkı sıvısı kritik seviyede” gibi hatalar bu dpf sıvısının azalmasından kaynaklanır.

DPF sisteminin kullanım alanları, avantajları, dezavantajları

Yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz gibi DPF sistemi bazı Euro 4 emisyon sınıfı araçlarda kullanılabildiği gibi tüm Euro 5 ve Euro 6 emisyon sınıfı dizel araçlar için de kullanılabilir. Sistem, doğayı ve atmosferi korumak için tasarlanmıştır ve bazı durumlarda hem avantajlara hem de büyük dezavantajlara sahiptir. En bilinen sorun, çalışma sisteminin arızalanması ve tamir edilememesi veya çok az kişinin yapmasıdır. B sınıfı araçlar için 3000-4000 TL olan bu sistem, aracın sınıfına ve fiyatına göre 15.000 TL’ye kadar değiştirilebilir. Tamir edilmezse filtrenin tıkanması nedeniyle arıza ışığı sürekli yanar, tıkanma nedeniyle motorun geri basıncı valfe zarar verebilir veya kaçırılan zaman ayarı nedeniyle motor vuruntu yapabilir ve hatta bazı araçlarda dpf nedeniyle araç kasıtlı olarak kendi gücünü sınırlandırıyor Sistem çalışmıyor(%30 – %40) Hepimizin bildiği gibi bazı araçlar filtre dolu olduğu için çalışamaz. Tamir edilecek veya değiştirilecek bu sistem fabrikada kurulan sistem kadar uyumlu ve sorunsuz olmayacağı için çoğu kişi iptal eder.

DPF İPTALİ NEDİR ?

Araçta 2 ana işlemi iptal etmek ve gerçekleştirmek için DPF’yi kullanın. Biri DPF parametrelerini motordan (ECU) tamamen çıkarmak, diğeri ise filtreyi çıkarıp hava egzozu ile değiştirerek egzoz gazındaki filtreyi yok etmek veya egzoz gazının filtreye sıkışmasını önlemektir. Metadiag, İstanbul’daki ofisimiz bu süreçte herhangi bir sorun yaşamadı. Aracınızın desteklediği protokole göre OBD üzerinden veya masa seti üzerinde beyin dosyasını okuyun (beyni araçtan alıp masaya getirin ve açın) DPF ile ilgili parametreleri silip dosyayı düzenleyin ve ECU’ya geri yazın. Bu işlemden sonra egzozdaki filtre bozulur veya boş bir sistemle değiştirilir ve egzoz çıkışındaki filtre iptal edilir. Bu sayede aracınızdan DPF sistemi iptal edilecek, motor lambaları yanmayacak veya DPF’den dolayı çekiş kaybı ve marş alamama sorunları ortadan kalkacaktır. Bu tamamen güvenli bir işlemdir ve aracın beynine veya motor bileşenlerine herhangi bir zarar vermez.