Chiptuning -Araç Yazılımı

Ecubest ile farkı hissedin

chiptuning-

Chiptuning Otomobillerin motor kontrol birimini ele alan. bu birimin içinde ki yazılımı değiştirmek ve otomobilin performansını çoğaltmak için kullanılacak olan metottur. Bu metot son dönemde çoğu zaman otomobillerin yakıt tüketimlerini azaltmak, otomobillerin güç ve tork sınırlamalarını çoğaltmak için kullanılıyor.

Chiptuning EcuBEST aracınızın motor işletim sistemini; kullanım tarzınıza ve ülkemizin şartlarına göre  programlayarak, “Daha Kuvvetli” ve “Daha Ekonomik” bir araç haline getirmek için çalışan bir “Yazılım Geliştirme” firmasıdır. Bunu yaparken aracın sıhhatli çalışması ve uzun ömürlü olması birinci önceliğimizdir. Yaptığımız işlemin temeli; aracın motor kapasitesi olup, üretici tarafından kısıtlanmış güçleri ortaya çıkartmaktır. %100 Müşteri memnuniyeti ile aracınızı test edip. beğendiğiniz taktirde sizleri de Ailemize katılmaya davet ediyoruz. Şayet siz de aracınızın Daha Kuvvetli ve Daha Ekonomik olmasını istiyorsanız; EcuBEST senelerin vermiş olduğu tecrübe, deneyimi ve kalitesi ile aracınızdaki gizli güçleri ortaya çıkartmakta doğru tercihiniz olacaktır.

Araç Yazılım

Chiptuning, daha fazla güç, daha temiz emisyonlar veya daha iyi yakıt verimliliği olsun, üstün performans elde etmek için bir otomobilin veya başka bir aracın elektronik kontrol ünitesindeki silinebilir programlanabilir salt okunur bir bellek yongasını değiştiriyor veya değiştiriyor.

Modern araçlar artık küçük bir bilgisayar tarafından, yani bir “chip” ile kontrol ediliyor. Bu noktada aracın fabrika çıkışındaki standart sisteminde chiptuning ise bu chip’e fabrika çıkışında yüklenen yazılımın istenilen amaçlara yönelik değiştirilmesidir. Chiptuning uygulaması artık günümüzde hemen hemen her araca uygulanabilmektedir. Bu uygulama yapılabilmesinin en temel koşulu sahip olduğunuz otomobilin bilgisayar tipi bir beyin tarafından elektronik kontrolünün yapılabilir olmasıdır. Araçlarda üretim aşamasında yazılım programları standardize edilmiş biçimde oluşturulmuş ve yüklenmiştir. Genellikle üretim aşamasında kullanıcı güvenliğine çok önem verildiğinden araçların motor gücünün optimum düzeylerde çalışmasını sağlayacak biçimde yazılımlar geliştirilmiş ve programlanmıştır.

Enjektör Memeleri Rejenerasyon Anında Oluşan Yüksek Yakıt Basıncından Etkilenir. Aracınız Ne Kadar Çok Rejenerasyon Yaparsa Enjektör Memeleri O Kadar Hasar Görür. DPF İptali Sonrasında Aracınız Bir Daha Rejenerasyon Yapmaz. Bu Sayede Enjektör Ömrü Uzar.

Gerçekleşen Her Rejenerasyon İçin Yaklaşık 2 Litreden Fazla Mazot Harcanır. Eğer Aracınız Aktif Rejenerasyon Sistemini Açmışsa Araç Sürekli Olarak Rejenerasyon Yaptığı İçin Bu Miktar Çok Daha Yüksek Olur. Çünkü Aracınız Düzenli Olarak Rejenerasyon Yapar. DPF İptalinin Ardından Bir Daha Rejenerasyon Yapılmayacağı İçin Yakıt Tüketiminiz Düşer.

Aracınızın Rejenerasyon Anında Ürettiği Normalin Üzerindeki Isı, Motorun Çeşitli Bölümlerine Uzun Süre Maruz Kalırsa Hasar Verir. Hasar Gören Parçalar DPF’nin İptal Edilmesinin Ardından Aracın Dizel Partikül Filtresinden Yayılan Isılara Maruz Kalmayacağı İçin Ömürleri Uzamış Olur.

Bazı Araçlarda Rejenerasyon Anında Enjektörlerden Çıkan Fazla Mazot Piston Tepesinden Yağ Karteline Sızar. Motor Yağının Yükselmesi Yağın Kalitesini Düşürür. DPF İptalinin Ardından Yağ Yükselme Sorunu Tamamen Ortadan Kalkar.