Egr İptali Nedir ?

Ecubest ile farkı hissedin

Egr İptali Nedir ?

Egr iptali nedir

Egr İptali Nedir? Egr Sistemi Özellikle Bazı Oto Sanayi Atölyelerinde Motorun Gücünü Törpüleyen Bir Sistem Gibi Anlatılabilmektedir. Ancak Bu Sistem Genellikle Düşük Ve Orta Motor Devirleri Ve Sabit Hızlarda Devrededir. Aracın Marka Ve Modeline Göre Değişmek Üzere Tam Gaz Durumunda Devre Dışı Kalabilmektedir. Yani Yüksek Güce İhtiyaç Olduğu Zaman Motor Beyni Sistemi Kapatır.

egr iptali nedir
egr iptali nedir

Netice Olarak Performansı Törpüleyen Ehemmiyetli Bir Tesiri Bulunmamaktadır .Diğer Taraftan Yüksek Performanslı Kullanımlar İçin Bu Valfin İptal Edilmesi Yarar Sağlayabilir. Ancak Yapılan Bu İşlemin Yazılım İle Desteklenmesi De Koşuldur. Motor Beyni Valfin Olmadığı Şekilde Tekrar Programlanmalıdır. Ancak Bu İşlemlerin Yapılması Hem Emisyon Değerlerinin Hem De Yakıt Tüketiminin Yükselmesine Kapı aralayabilir. Bunun Neticesi Olarak Aracın Egzoz Kontrolünden Geçememe İhtimali Vardır. Netice Olarak Özel Uygulamalar Da Dahil Egr Valfinin İptal Edilmesinin Netlikle Yanlış Olduğunu Düşünüyoruz. Üreticiler Bir hayli Değişik Parametreyi Dikkate Alarak Motoru En Randımanlı Çalışacağı Şekilde Tasarladıkları İçin Bu Sistem Gereklidir. Ayrı olarak Ülkemizde Yeterli Şuur Oluşmamış Olsa Da Hepimizin Yaşadığı Etrafa İtibar etmek Hem Kendimiz Hem De Gelecek Nesiller İçin Ehemmiyet Arz Etmektedir.

EGR valfi iptal edilirse ne olur?

Araç yakıt tüketimi EGR valfi iptali hemen peşinden artış göstererek, aracınızın daha fazla yakmasına kapı aralar. 

Yakıt verimliliği EGR valfi iptali ardından düşer ve sarfiyat miktarında büyük ölçüde artma gözlemlenir. 

EGR valfi iptal edilirse ne olur sualine bir diğer cevap ise, yakıtın sürekli olarak yakılamaması vaziyeti nedeniyle araç performansı düşer. EGR valfi iptali sonrası araç çekiş gücünde azalma alana gelir. 

EGR valfi arızası esnasında da olan rölanti meselesi oluşur. Rölanti, motor çalışır vaziyetteyken araç hareketsiz kaldığı vaziyeti ifade eder. Bu vaziyetin beraberinde kullanım sırasında tekleme olarak belirtilen sarsıntı problemlerine yol açar. 

Egzoz devridaim işlemi EGR valfi iptali sonrası sağlanamaz. Bu yüzden araç içerisinde yakıt miktarı artar ve çiğ yakıt da buna bağlı şekilde artış gösterir. Çiğ yakıt vakit içerisinde egzozdan siyah duman halinde çıkarak, aracı ve etrafı tehlikeye atar. 

EGR valfi iptal edilirse ne olur denildiğinde bir diğer ehemmiyetli vaziyet ise, aracın çalışma sırasında zorlanmasıdır. İptalin ardından araçta kullanım zorlaşması veyahut tamamiyle çalışmaması gibi durumlar söz konusudur. 

EGR valfi arızası veya kirlenmesi sırasında oluşan durumlar ile valfin iptali ile oluşan durumlar aynı paydada buluşmaktadır. Bu noktada araç valf iptali sürücünün kararı bile olsa iptal edilmemesi gerekiyor. Bu yüzden aracınızın EGR valfi arızalanması vaziyetini dikkate alarak yalnızca bir temizleme işlemi ile daha önceki haline getirebilirsiniz. Düzenli bakım yapılması halinde araç performansınız ikiye katlanacak ve yakıt yakma vaziyeti da hem etrafçı hem de daha düşük olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir