Dpf iptali nedir ?- Dpf İptali Zararlımı ?

Ecubest ile farkı hissedin

Dpf iptali nedir ?- Dpf İptali Zararlımı ?

dpf iptali nedir

DPF İptali Nedir ? DPF’nin Açılımı Dizel Partikül Filtresi‘dir. DPF, Genellikle Katalitik Konvertör Sistemi İle Beraber Çalışır. DPF’nin Ne Olduğunu Anlayabilmek İçin Katalitik Konvertörün Çalışma Sistemi Hakkında Bilgi Sahibi Olmanız Gerekmektedir. Katalitik Konvertör, İçerisinde Bulunan Platin, Rodyum, Seryum Ve Paladyum Sayesinde Çeşitli Kimyasal Tepkimelerden Geçerek, Eksoz Gazından Çıkan Yanmamış Zararlı Maddeleri Temizleyerek Doğaya Bırakılmasını Sağlayan Bir Sistemdir. DPF (Dizel Partikül Filtresi) Son Zamanlarda Çıkan Dizel Araçlarda Katalitik Konvektörün Temizleyemediği Partikül Parçaları Ve Ağır Metalleri İçerisinde Hapseder. Katalitik Konvertör İle DPF Arasında Bir Fark Vardır. Katalitik Konvertör Kendi İçinde Bulunan Kimyasallar İle Meydana Gelen Tepkimeler Sonucu Eksoz Gazını Yakarak Temizler, DPF İse Gaza Herhangi Bir Temizleme İşlemi Yapmadan Zararlı Maddeleri Direk Hapseder. Bu Yüzden DPF Dolarken Katalitik Konvertör Daha Uzun Süre Çalışabilir. Dizel Partikül Filtresinde Belirli Bir Partikül Tutma Kapasitesi Vardır. Zamanla Dolma Seviyesine Gelir Ve Bu Partiküllerden Kurtulunması Gerekir

Bunun İçin Dizel Partikül Filtresi Rejenerasyonu Denen Bir Sistem Geliştirilmiştir. Bu Sistem Kendi İçini Temizlemek Üzere Tasarlanmıştır. İç Sıcaklığını 350 500 Dereceye Çıkararak Dizel Partikül Filtresi İçine Hapsedilen Zararlı Partikülleri Daha Az Zararlı Hale Getirip Atılmasını Sağlar. Devamlı Şehir İçinde Kullanılan Araçlardan Meydana Gelen Egsoz Gazı Pasif Rejenerasyon İçin Gerekli Olan Sürede Sıcak Kalamadığı İçin Araç Aktif Rejenerasyona Sokulur. Burada Amaç Egsoz Gazı Sıcaklığının 600 Dereceye Kadar Çıkartılıp Dizel Partikül Filtresinin Kendini Temizlemesini Sağlamaktır. Zamanla Aktif Rejenerasyon Da Yeterli Olmaz Ve DPF Tamamen Dolar. Bu Durumda DPF’nin İptalinden Başka Seçenek Kalmaz.

DPF Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

DPF İptali Nedir? DPF Kalibrasyon İşleminin Yapılabilmesi İçin Aracın Modeli Ve Markası Göz Önüne Alınır. Ardından Aracın Beyni Sökülerek Veya OBD2 Soketi Kullanılarak Beyin Sökülmeden Yapılır. Aracın Beyninin Sökülüp Sökülmemesinin Araç Sahibine Bir Zararı Yoktur. İptali Yapan Firmanın İhtiyaç Duyması Halinde Bazı Araç Modellerinde OBD2 Üzerinden Daha Kesin Ve Güvenli İşlem Yapabilmek Amacıyla Beyin Sökülebilir. Uygun Ekipmanlarla Aracın Elektronik Kontrol Ünitesi Okunur. Bu İşlem Yarım Saat İle 1 Saat Arası Sürer. Okunan Yazılım Sadece O Araca Özel Olarak Düzenlenir. Tespit Edilen Ve Aracın İleride Verebileceği Arıza Kodları Giderilir. Genelde Dizel DPF‘nin Doluluğunu Kontrol Eden Isı Sensörünün Ayarları Değiştirilerek Sanki DPF Sağlıklı Çalışıyormuş Gibi Gösterilir. Bazı Durumlarda Kontrol Mekanizması Komple Sökülür. Sonrasında Geliştirilmiş Yeni Yazılım Araca Yüklenir. Son Olarak Aracın Dizel Partikül Filtresi Yerinden Sökülür. Daha Sonra Kaynak Yerinden Açılıp İçi Boşaltılır Ve Yeniden Kaynatılır. Araç İçin Özel Bir Egsoz Borusu Seçilerek Araca Monte Edilir.

DPF Kalibrasyonunun Avantajları Nedir?

  • Enjektör Memeleri Rejenerasyon Anında Oluşan Yüksek Yakıt Basıncından Etkilenir. Aracınız Ne Kadar Çok Rejenerasyon Yaparsa Enjektör Memeleri O Kadar Hasar Görür. DPF İptali Sonrasında Aracınız Bir Daha Rejenerasyon Yapmaz. Bu Sayede Enjektör Ömrü Uzar.
  • Gerçekleşen Her Rejenerasyon İçin Yaklaşık 2 Litreden Fazla Mazot Harcanır. Eğer Aracınız Aktif Rejenerasyon Sistemini Açmışsa Araç Sürekli Olarak Rejenerasyon Yaptığı İçin Bu Miktar Çok Daha Yüksek Olur. Çünkü Aracınız Düzenli Olarak Rejenerasyon Yapar. DPF İptalinin Ardından Bir Daha Rejenerasyon Yapılmayacağı İçin Yakıt Tüketiminiz Düşer.
  • Aracınızın Rejenerasyon Anında Ürettiği Normalin Üzerindeki Isı, Motorun Çeşitli Bölümlerine Uzun Süre Maruz Kalırsa Hasar Verir. Hasar Gören Parçalar DPF’nin İptal Edilmesinin Ardından Aracın Dizel Partikül Filtresinden Yayılan Isılara Maruz Kalmayacağı İçin Ömürleri Uzamış Olur.
  • Bazı Araçlarda Rejenerasyon Anında Enjektörlerden Çıkan Fazla Mazot Piston Tepesinden Yağ Karteline Sızar. Motor Yağının Yükselmesi Yağın Kalitesini Düşürür. DPF İptalinin Ardından Yağ Yükselme Sorunu Tamamen Ortadan Kalkar.
Dpf iptali nedir
Dpf iptali nedir

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir