Chiptuning Nedir ? – Chiptuning Zararlımı ?

Ecubest ile farkı hissedin

Chiptuning Nedir ? – Chiptuning Zararlımı ?

chiptuning nedir

Chiptuning nedir, Otomobillerin Motor Kontrol Ünitesini Ele Alan Ve Bu Ünitenin İçinde Ki Yazılımı Değiştirmek Ve Otomobilin Performansını Arttırmak İçin Kullanılan Yöntemdir. Bu Yöntem Günümüzde Çoğunlukla Otomobillerin Yakıt Tüketimlerini Azaltmak, Otomobillerin Güç Ve Tork Sınırlamalarını Arttırmak İçin Kullanılmaktadır.

Chiptuning nedir? ChipTuning Uygulamaları, Motorda Ateşlemeyi Gerçekleştiren Yazılımı Değiştirmek İle Başlamış Olup Motorda Ki Performansı Arttırmak İçin Yapılan Çalışmalar İle Daha Da Gelişmiştir. Otomobillerde Bulunan Chipler İçinde Ortam Sıcaklığı, Hava Akışı, Hava Basıncı Ve Yakıt Püskürtmesi Gibi Bilgiler Yer Almaktadır. Yazılım Değiştirme Uygulaması İle Genel Anlamda Planlanan Chipler İçinde Yer Alan Yazılım Bilgilerinin Bilgisayar Aracılığı İle Güncellenmesi Ve Değiştirilmesidir. Eğer Chipler de Her Hangi Bir Düzenleme Sağlanamaz Ve İçinde Bulunan Yazılım Bilgileri Toparlanamaz İse Eski Yazılım Yerine Yeni Bir Elektronik Devre Kurulabilir.

Otomobil Yazılım Değiştirme İşlemi İle Gerçekleştirilen Yakıt Tasarrufu Ve Performans Konusunda Ki Değişikliklerin Yanı Sıra Aynı Zamanda Araç Sınırı Eklenmesi, Araç Sınır Hızının Kaldırılması Ve Motor Gücünün Sahip Olduğu Gücün Düşürülmesi Gibi İşlemlerde Yazılım Değiştirme Yöntemi İle Gerçekleştirilmektedir.

Araçlara Uygulanan Bu Uygulamanın Genel Anlamda Ki İşlem Sırası, Otomobil Üzerinde Yer Alan Orijinal Yazılımın Okunması Ve Bilgisayara Kaydedilirken Aynı Zamanda Yedeğinin Alınması, Otomobilin Üzerinde Yer Alan Orijinal Yazılımın Remap Sayesinde Düzenlenmesi, Remap İşlemi Uygulanan Orijinal Bilgilerin Tekrar Otomobil Yazılımına Yüklenmesidir.

Yazılım Değiştirme Uygulaması İki Farklı Şekilde Yapılmaktadır.

Uygulanan İlk Yöntem Orijinal Chipin Sökülmesi Ve Yerine Yenisinin Takılması İle Gerçekleştirilmektedir.

Uygulanan İkinci Yöntem İse Orijinal Chip Eğer Programlanabilir Bir Yapıya Sahip İse Otomobilin Yazılımına Modifiyeli Programın Aktarılmasıdır. Uygulanan Bu İki Yöntem Sayesinde Genel Anlamda Otomobilde Performans Artarken. Araç Günlük Kullanım Koşullarına Daha Hızlı Ve Canlı Bir Tepki Verecektir. Otomobil Yazılım Değiştirme İşlemi Hem Dizel Araçlara Hem De Benzinli Araçlara Uygulanabilmektedir.

Nasıl yapılır ?

Araçlarda Online Yazılım Değiştirme işlemi İçin Gerekli Olan Malzemeler Otomobilde Bulunan Yazılımın Okunmasına Yardımcı Olacak. Bir Cihaz, Bir Remapper (dosya Uzmanı) Ve Bir Bilgisayara İhtiyaç Duyulacaktır. Online Yazılım Değiştirme İşlemi İçin Öncelikle Otomobilde Bulunan OBD Soketi Üzerinden Ecu’nun Sökülmesi Gerekmektedir. Sökülen Ecu’nun Bağlantı Uçlarından Ve BDM Modülü Üzerinden Otomobilin Yazılımını Rahatlık İle Okuyabileceksiniz.

Otomobilin Yazılımını Okunabilir Hale Getirmiş İseniz Eğer Tam Olarak Araç Yazılım Bilgilerini Görebilmek İçin Dosya Uzmanlarından Yardım Almanız Gerekmektedir. Remap Uzmanı Arkadaşlar Dosyayı Okumak Konusunda Size Yeterince Yardımcı Olacaklardır. Daha Sonra Okunan Otomobil Yazılımının Mail Aracılığı İle Dosya Uzmanı Arkadaşlara Gönderilmesi Gerekmektedir. Yazılım Değiştirme Uzmanları İnceledikleri Dosya Üzerinde Düzenleme İşlemini Gerçekleştirmekte Ve Tekrar Mail Yolu İle Bu Yazılımı Siz Araç Sahiplerine Göndermektedirler.

Bilgisayara Mail Atılan Düzenlenmiş Dosyayı Tıpkı Araçtan Okuduğunuz Şekli İle Araca Yükledikten Sonra Aracınız İçin Yapmak İstediğiniz Chip Tuning İşlemi Başarılı Bir Şekilde Gerçekleşmiş Olacaktır. Yapılan Bu Yazılım İşleminden Sonra Eğer İsterseniz Yine Aynı Okuma Yazma Mantığı İle Otomobilinizi Eski Düzenlenmemiş Dosyası İle Eski Haline Getirebilirsiniz.

Aynı Zamanda Bilinmelidir Ki Otomobil Yazılım Uzmanları Araçlar İçin Özel Yazılımlar Da Üretmektedirler. İsteğiniz Üzerine, Yakıt Veya Performans İçin Özel Yazılımlar Üretilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir