Adblue iptali Nedir ? – Adblue iptali Zararlımıdır?

Ecubest ile farkı hissedin

Adblue iptali Nedir ? – Adblue iptali Zararlımıdır?

adblue iptali nedir

Adblue İptali Nedir?

Adblue İptali Nedir? Euro 4, Euro 5 ve Euro 6 standartlarında ki kamyon, otobüs, tır, iş makinaları ve bazı binek araçlarda kullanılan adblue sistemlerinin iptal edilerek (emulator veya ecu programlama vasıtasıyla) yaşanan sorunların çözülmesidir. Gerçekleştirilecek işlem her markaya göre değişiklik göstermektedir. Adblue iptalinde yapılan işlem, sistemin by-pass edilmesidir. Uygulama sonucunda araca hiçbir zarar gelmeyecektir.

Adblue İptali ? Hangi Durumlarda Yapılmalıdır ?

NOX sensörü arızası, SCR ve DPF sisteminde arıza ile karşılaşıldığında araçların çekiş gücü sistemsel olarak düşer ve hız sınırlaması meydana gelir. Kısa süreli çözümü zor ve maliyeti yüksektir. Ayrıca bazı ülkelerde zorunlu olmadığı için Adblue sıvısı temininde zorluk yaşanmaktadır.

Adblue iptali zararlımıdır?

Adblue sisteminin iptal edilmesi aracınıza hiçbir zarar vermemektedir.

adblue iptali nedir

AdBlue Nedir?
AdBlue %65 su olan bir üre çözeltisidir. AdBlue dozaj modülü aracılığıyla SCR katalitik konvertörüne püskürtülür, bu sayede NOx (azotoksitin), havada bulunan zararsız azot gazına ve suya dönüşmesini sağlamaktadır. Hasılı dizel ağır vasıta (tır, kamyon, kamyonet ve otobüsler) etrafa vermiş olduğu zarar veren gazların ,zararsız hale getirilmesini sağlar. AdBlue etraf arkadaşı bir üründür.

AdBlue taşınabilir bir sıvıdır ve etrafa zarar vermez. Lakin aşındırıcı tesiri olan bir sıvı olduğu için taşınması ve kullanılabilmesi için belli malzemelere ihtiyacı vardır.

Avrupada her yıl yenilenen lisanslar ile 2006 seneninden beri AdBlue zoraki hale gelmiştir. Her 100 lt motorine karşılık 4 lt AdBlue kullanımı gerekiyor. Araçta AdBlue’nun tükenmesi halinde aracın motor gücü asgari düzeye iner. Bu şekilde yola devam etmekte olan araçlarda ise ciddi arızalar görülmektedir. Bu arızaların onarılması ise çok ciddi fiyatlara kapı aralar.

AdBlue İptali Nedir?
AdBlue ile çalışan araçlarda AdBlue İptal Emulatörü kullanılarak AdBlue sistemi iptal edilir ve araç sadece mazotla çalışmaya devam eder. Bu işlemin uygulanması çok kolaydır. Ya tak çalıştır biçiminde ya dahut aracın Can-Bus modülüne montaj ile gerçekleşmektedir. AdBlue iptal Emülatörü aracın AdBlue sıvı kullanımı yazılımsal olarak durdurduğu için aracın rastgele bir güç kaybı yaşamasına kapı aralamaz.

AdBlue İptal Emülatörü yazılımı, her aracın kendi ECU yazılıma uygun olarak tasarlandığından aracın oturumunda ya da tanı sistemlerinde herhangi bir hataya, arıza ışığına ve yazılımsal bir hataya kapı aralamaz. AdBlue İptal Emülatörü aracın diğer elektronik aksamlarından bağımsız olarak çalışmakta olduğu için, diğer hiç bir elektronik sisteme zarar vermez.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir